Hrvatski veterinarski institut

Hrvatski veterinarski institut

Hrvatski veterinarski institut

Z-III.3. Laboratorij za serološku dijagnostiku virusnih bolesti

Hrvatski veterinarski institut

Z-II.2. Laboratorij za opću bakteriologiju i mikologiju

Hrvatski veterinarski institut

Z-IV.3. Laboratorij za patologiju riba

Hrvatski veterinarski institut

Z-III.2. Laboratorij za dijagnostiku bjesnoće i opću virologiju

Marinet - Umrežavanje u marikulturi: Primjena novih tehnologija za diversificiarnu održivu akvakulturu usmjerenu na zdravo društvo i konkurentne regije Ispis E-mail
Autor Ivan Brozinčević   
Srijeda, 08 Siječanj 2025 11:19

Hrvatski veterinarski institut je projektni partner u Interreg Italija-Hrvatska projektu Marinet  -  Umrežavanje u marikulturi: Primjena novih tehnologija za diversificiarnu održivu akvakulturu usmjerenu na zdravo društvo i konkurentne regije (ID: ITHR0200334).  Projekt financiran u okviru poziva programa Interreg Italy-Croatia VI-A 2021-2027, prioritetna skupina Održivi razvoj u plavoj ekonomiji, specifični cilj 1.1 – Razvoj i jačanje istraživačkih i inovativnih kapaciteta i preuzimanje naprednih tehnologija.
Glavni je cilj projekta je poboljšati održivu akvakulturu u Jadranskom moru svladavanjem slijedećih izazova:
1.    Unaprijediti održivost uzgoja morskih riba kroz jačanje otpornosti prema klimatskim promjenama i novim proizvodnim potrebama kroz poboljšanje zdravlja i dobrobiti ribe te biosigurnosti. Kontinuirani monitoring okolišnih uvjeta i dobrobiti riba će primjenom digitalnih tehnologija razviti sustav obavjesti o pojavi bolest, a razvoj cjepiva će doprinijeti preventivi specifičnih bolesti.
2.    Procijeniti uzgoj u integriranoj marikulturi i analizirati diverzifikaciju proizvoda akvakulture kroz uzgoj riba (lubin i komarča) i uzgoj školjkaša (Europska plosnata kamenica, Ostrea edulis). Razvit će se inovativni kolektori za prihvat mlađa za uzgoje te procijeniti novi lokaliteti za uzgoj Europske kamenice.
3.    Pojačati  kvalitetu i zdravstvenu ispravnost i sigurnost proizvoda akvakulture. Provest će se nutritivno vrijednovanje i profiliranje uzgajanih riba i školjkaša sa ciljem označavanja proizvoda akvakulture prehrambenim tvrdnjama te razviti metode pakiranja radi duljeg održavanja svježine.  Provest će se prekogranična istraživanja o percepciji I stavovima potrošača te komunicirati preferencije koje se odnose na proizvode akvakulture.  
4.    Identificirati marketinške alate i pristupe kako bi se poboljšala percepcija potrošača prema proizvodima akvakulture i posljedično se povećala potražnja za tim proizvodima, odnosno proizvodnja u akvakulturi.

Trajanje projekta: 1. ožujka 2024. do 31. kolovoza 2026.
Ukupna vrijednost projekta: 1.871.881,44 Eura  

Partneri: Sveučilište u Udinama (Vodeći pratner, IT), Hrvatski veterinarski institut (Laboratorij za bolesti akvatičnih životinja, Laboratorija za analitičku kemiju, Veterinarski zavod Rijeka-HR), Eksperimentalno zooprofilaktički institut Venecije (IT), Sveučilište iz Rijeke, Fakultet za menadžment u ugostiteljstvu i turizmu (HR), AMA (Mediteranska udruga u akvakulturi – IT) i Obrtnička komora Istarske županije (HR).

Koordinator projekta za HVI: dr.sc. Snježana Zrnčić ( Ova e-mail adresa je zaštićena od spam robota, nije vidljiva ako ste isključili JavaScript )


 
Stručni skup Hrvatskog veterinarskog instituta „Sigurnost i kvaliteta hrane i hrane za životinje“ Ispis E-mail
Autor Ivan Brozinčević   
Srijeda, 11 Prosinac 2024 09:54

Dana 10. prosinca 2024. u Hrvatskom veterinarskom institutu održan je stručni skup naziva „Sigurnost i kvaliteta hrane i hrane za životinje“. Nakon uvodnog pozdrava ravnateljice Instituta dr. sc. Andreje Humski, 10 predavanja na temu mikrobiološke i kemijske sigurnosti te kvalitete hrane i hrane za životinje održale su stručnjakinje i znanstvenice Instituta dr. sc. Dora Tomašković, dr. sc. Sandra Petričević, dr. sc. Manuela Zadravec, prof. dr. sc. Jelka Pleadin, dr. sc. Božica Solomun Kolanović, dr. sc. Marija Sedak, dr. sc. Maja Đokić, dr. sc. Ana Vulić i dr. sc. Dorotea Grbin.


Predavanja su bila namijenjena primarno industrijama i manjim proizvođačima, odnosno svim gospodarstvenicima koji se bave proizvodnjom hrane i hrane za životinje. Skup je održan hibridno, a sudjelovalo je oko 60 sudionika.
Zahvaljujemo se sudionicima na visokom odazivu za sudjelovanje na skupu, kao i pokazanom interesu za daljnju suradnju s Hrvatskim veterinarskim institutom!


 
U Veterinarskom zavodu Vinkovci HVI-a otvoren novi dio laboratorija za molekularnu dijagnostiku afričke svinjske kuge Ispis E-mail
Autor Ivan Brozinčević   
Srijeda, 04 Prosinac 2024 08:59

Dana 2. 12. 2024. godine u Veterinarskom zavodu u Vinkovcima, podružnici Hrvatskog veterinarskog instituta (HVI), svečano je otvoren novi dio laboratorija za molekularnu dijagnostiku afričke svinjske kuge (ASK). Laboratorij je otvorio potpredsjednik vlade RH i ministar poljoprivrede, šumarstva i ribarstva Josip Dabro u nazočnosti ravnateljice HVI-a dr. sc. Andreje Humski, pomoćnika ravnateljice prof. dr. sc. Jelke Pleadin i dr. sc. Gordana Kompesa, posebnog savjetnika ministra prof. dr. sc. Petra Džaje, predsjednika HVK Ivana Zemljaka te predstojnika odjela HVI-a i predstojnika podružnica iz Rijeke, Splita, Križevaca i Centra za peradarstvo iz Zagreba. Uvodnu riječ i moderiranje skupa održao je predstojnik Veterinarskog zavoda Vinkovci dr. sc. Mario Škrivanko.


Laboratorij je ovlašten od strane Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva kao službeni laboratorij pod nadzorom Nacionalnog referentnog laboratorija (NRL) za ASK-a u Hrvatskom veterinarskom institutu u Zagrebu. Zadužen je za pretraživane uzoraka podrijetlom iz četiri slavonske županije: Vukovarsko-srijemske, Osječko-baranjske, Brodsko-posavske i Požeško-slavonske u kojima je 80 % proizvodnje svinja. Ministarstvo poljoprivrede je dopisom od 22. studenog 2023. godine dalo suglasnost za kadrovsko i materijalno jačanje kapaciteta Laboratorija za dijagnostiku Veterinarskog zavoda Vinkovci, a vezano za formiranje dijela laboratorija za molekularnu dijagnostiku bolesti ASK za područje Slavonije. Uslijedio je period adaptacije prostora, nabavka nove opreme i zapošljavanja novih zaposlenika u laboratorij te pripreme za uvođenje metode, edukacija djelatnika, međulaboratorijsko testiranje i traženje ovlaštenja za rad kao službenog laboratorija Ministarstva. Nakon što je ispunio sve tražene propisane uvjete, Laboratorij je dobio ovlaštenje Rješenjem Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva od 25. srpnja 2024. godine.
Prvi uzorci zaprimljeni su i obrađeni u novom Laboratoriju 7. kolovoza 2024. godine. Od tada do danas Laboratorij je obavio više od 8.000 molekularnih pretraga na ASK, a njegovim radom znatno je ubrzano vrijeme potrebno od uzimanja uzorka za pretragu na terenu do rezultata pretrage. Laboratorij u Vinkovcima trenutno obrađuje gotovo 2/3 uzoraka koji se u Republici Hrvatskoj pretražuju na ASK, a podrijetlom su iz ranije spomenute četiri slavonske županije u kojima je 80 % proizvodnje svinja u Republici Hrvatskoj. Svaki pozitivan nalaz dobiven u novom laboratoriju najhitnije se dostavlja na potvrdu u NRL za ASK u Zagrebu. Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva je u opremanje laboratorija uložilo cca. 320.000,00 eura te je omogućilo zapošljavanje mladih stručnjaka, dvije doktorice veterinarske medicine, jedne magistrice molekularne biologije i jedne tehničke suradnice.


 
Novi doktor znanosti u Hrvatskom veterinarskom institutu Ispis E-mail
Autor Ivan Brozinčević   
Ponedjeljak, 25 Studeni 2024 10:48

Zaposlenica Instituta, Anja Vujnović, dr. med. vet., viša stručna suradnica u Laboratoriju za analizu veterinarsko-medicinskih pripravaka Odjela za veterinarsko javno zdravstvo Hrvatskog veterinarskog instituta, obranila je doktorsku disertaciju naslova „Utjecaj kortizola i propolisa na određivanje aktivnosti tuberkulina u zamorčadi senzibilizirane bakterijom Mycobacterium bovis“ na Veterinarskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, dana 15. studenog 2024. godine, čime je stekla akademski stupanj doktorice znanosti iz znanstvenog područja biomedicina i zdravstvo, znanstveno polje veterinarska medicina.

Iskrene čestitke dr. sc. Anji Vujnović!


 
Održan simpozij i objavljena znanstvena knjiga naslova „Hrvatske autohtone pasmine svinja – kvaliteta i sigurnost od sirovina do gotovih proizvoda“ Ispis E-mail
Autor Ivan Brozinčević   
Petak, 11 Listopad 2024 10:28

Održan simpozij i objavljena znanstvena knjiga naslova „Hrvatske autohtone pasmine svinja – kvaliteta i sigurnost od sirovina do gotovih proizvoda“


U organizaciji Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti (HAZU), Zavoda za znanstveno istraživački rad Velika Gorica i Hrvatskog veterinarskog instituta u Zagrebu, dana 8. listopada 2024. u Velikoj Gorici održan je simpozij pod nazivom „Hrvatske autohtone pasmine svinja – kvaliteta i sigurnost od sirovina do gotovih proizvoda“. Tom prilikom predstavljeni su rezultati projekta koji je uključio istraživanje kvalitete i sigurnosti svježeg mesa i gotovih proizvoda triju hrvatskih autohtonih pasmina svinja – turopoljske svinje, banijske šare svinje i crne slavonske svinje.

 


Projekt je trajao dvije godine te je okupio znanstvenike najvećih ustanova Republike Hrvatske u području kvalitete i sigurnosti hrane životinjskog podrijetla – Hrvatskog veterinarskog instituta, Prehrambeno-biotehnološkog fakulteta te Agronomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, s ciljem usporedbe kvalitete sirovina za proizvodnju te gotovih proizvoda od sve tri hrvatske autohtone pasmine svinja.
Na ovom skupu, temeljem rezultata istraživanja, održana su četiri predavanja od strane voditeljice i suradnika na projektu, te je predstavljena i znanstvena knjiga istog naziva kao i naziv projekta, a čiji su autori prof. dr. sc. Jelka Pleadin, akademik Željko Cvetnić, prof. dr. sc. Ivica Kos, prof. dr. sc. Nada Vahčić, izv. prof. dr. sc. Ivan Vnučec i dr. sc. Tina Lešić.
Simpozij i predstavljanje objavljene znanstvene knjige vodila je voditeljica projekta prof. dr. sc. Jelka Pleadin iz Hrvatskog veterinarskog instituta u Zagrebu, zahvalivši se HAZU što je prepoznala značaj ove problematike i financirala istraživanja, kao i Zagrebačkoj županiji na prihvaćenom sufinanciranju projekta.


 
<< Početak < « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 » > Kraj >>

Stranica 1 od 33